top of page

HAKKINDA

2002 yılından bu yana ülke sanayisine ısıl işlem, malzeme seçimi, hasar analizi, laboratuvar hizmetleri, tesis kurulumu ve modernizasyonu konularında yardımcı oluyoruz. ​

Uzmanlık alanımız mühendisliğe konu olan metal malzemeler ve ısıl işlemleri. Çelik, titanyum alaşımları,nikel, kobalt ve demir esaslı süper alaşımlar, bakır, magnezyum, alüminyum alaşımları ve bunların ısıl işlemleri.

Utku İnan, Metalurji ve Malzeme Yüksek Mühendisi, ısıl işlem uzmanı, AS9100D Baş denetçi, ziyaretçi öğretim görevlisi
Utku İNAN
Metalurji ve Malzeme Yük. Müh.

2001 yılında Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri enstitüsünde yüksek lisans programına başladı ve 2005 yılında mezun oldu. 

2002 yılında Tamçelik Isıl İşlem'de çalışmaya başladı ve aldığı farklı görevlerden sonra şirketin Genel Koordinatörü oldu. 2021 yılında Tamçelik Isıl İşlem'in Alpha Metalürji ismini alması ile birlikte Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

2008 yılında sektör derneği Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği'nin (MISAD) kurucu yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Toplam 5 farklı yönetim kurulunda başkan yardımcılığı da olmak üzere farklı görevlerde bulundu. Utku İnan ayrıca Türk Eklemeli İmalat Birliği (TAMA) üyesidir. 

2014-2018 yıllarında Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde ziyaretçi öğretim görevlisi olarak "Thermal Processes of Materials" dersini anlattı.

Şubat 2020'de havacılık, uzay ve savunma şirketleri için kalite yönetim sistemi AS9100D Baş denetçi unvanını aldı.

 

2020 yılında Gebze Teknik Üniversitesi (GTU) ve TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) iş birliğiyle açılan Havacılık ve Uzay Teknolojilerinde Uygulamalı İtki Sistemi Tasarım Mühendisliği (İngilizce) Tezli Yüksek Lisans Programında bulunan APS-523 "AeroEngine Materials Processes" dersinin ısıl işlem ve kaplamalar bölümünü TEI uzmanları ile ortaklaşa anlattı. 

2022 yılında 11-13 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen 

Boğaziçi Uluslararası Isıl İşlem Sempozyumu bilim komitesi başkanıdır.

Ocak 2022'den bu yana Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) "Malzeme ve Malzeme Şekillendirme" komitesi üyesidir. 

METEM (TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Eğitim Merkezi)

yürütme kurulu üyeliğini 2022 yılı Nisan ayında bu yana yapmaktadır.

bottom of page