top of page

Isıl işlemde Toparlanma Süresi (Recovery time) nedir?

Sıcaklık Dağılım Araştırması (TUS) sırasında dikkat etmemiz gereken bir sonuçta fırına yerleştirilmiş sensörlerin hangi süre farkları ile toleransın alt limitine girdiğidir. 


Recovery time for AMS 2750G
En hızlı giden yeşil renkli sensör ile en yavaş giden beyaz sensörün alt toleransa girmesi arasındaki fark toparlanma süresidir. Bu süre yukarıdaki grafikte 44 dakikadır.

Türkçe olarak toparlanma süresi diyebileceğimiz bu parametreyi bazı TUS yazılımları otomatik olarak hesaplayabilirken eğer yazılımınızda bu özellik yok ise sizin hesaplamanız gerekir. Temel itibarıyla TUS alt sıcaklığına en hızlı gelen ile en yavaş gelen sensör arasındaki süredir.


Recovery time (toparlanma süresi) neden önemli?

Bu süre AMS 2750G'nin aşağıdaki maddesinde şöyle geçiyor:

3.5.14.1.3 TUS sensörü sıcaklığının toparlanması, stabilizasyonu veya tekrarlanan sıcaklık modelinin elde edilmesi için gereken süre geçerli malzeme veya proses spesifikasyonunda belirtilen süre sınırını aşmayacaktır.

Fırının istenen homojenliği tutturması kadar toparlanma süresinin o fırında yapılan işlemin gerektirdiği süre ile uyumlu olması da önemlidir. 

Örnek vermek gerekirse 45 dakika östenitleme yaptığınız bir fırında 25 dakika toparlanma süresi var ise bu fırın istenen performansı gösteremiyor denebilir. Bu östenitleme süresi için toparlanma 10 dakikayı aşmamalıdır. 

İyi bir pirometri denetçisi ister CQI-9 isterse AMS 2750G 'e göre yapılmış bir TUS'u değerlendirirken ilgili fırın içerisinde yapılan üretim detaylarını her daim göz önünde bulundurmalı ve TUS'un başarısına bu bilgi doğrultusunda karar vermelidir.


İyi ısıl işlem sonuçları elde etmenin yolu kalibrasyonları düzgün yapılmış bir fırın yönetiminden geçer. BDI Metal olarak bu hizmeti sizlere sunmaktan mutluluk duyarız. 


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page