top of page

SAT nedir? Nasıl yapılır?

Türkçe olarak sistem doğruluk testi, İngilizce olarak ise system accuracy test olarak da kullanılan ısıl işlem fırınının sıcaklık ölçme zincirini bir başka sistem ile karşılaştırma.İlk olarak SAT standartlarda nasıl tanımlanmış bir inceleyelim,


AMS 2750G:


2.2.72 SYSTEM ACCURACY TEST / SİSTEM DOĞRULUK TESTİ (SAT): Tablo 11 veya 12 gerekliliklerine uygunluğu sağlamak için sensör, uzatma kablosu (ve konektörler) ve enstrümanın birleşik hataları veya düzeltme faktörlerinin toplamının değerlendirmesi.


2.2.72.1 COMPARISON SAT / KARŞILAŞTIRMA SAT: Test edilen termal işlem ekipmanı sensör sisteminin (sensör, uzatma kablosu ve cihaz) okumaları ile testten sonra test sensörü sisteminin (test sensörü, uzatma kablosu, saha test cihazı) düzeltilmiş okuması arasındaki farkın karşılaştırılması yoluyla bir değerlendirme sensör ve saha test cihazı düzeltme faktörleri uygulanır (bkz. 3.4.7). Ayrıca "sonda kontrolü" olarak da adlandırılır.


2.2.72.2 ALTERNATE SAT / ALTERNATİF SAT: Termal işlemekipmanı sensörünün hatalarının veya düzeltme faktörlerinin toplamınınve konektör, uzatma kablosu ve cihaz kanalının kalibrasyon hatası veyadüzeltme faktörünün matematiksel değerlendirmesi (bkz. 3.4.8).


SAT nasıl yapılır?

SAT'ın uygulamasında iki pirometri standardı olan AMS 2750G ve CQI-9'da bazı farklar bulunuyor. Bu farklılıkların en kritiği fırın kontrol sensörü ile test sensörü arasındaki mesafe. CQI-9 azami 5cm isterken AMS 2750G biraz da daha esnek davranarak 7,5cm'ye kadar izin veriyor.


Daha önceden fırına yerleştirilmiş veya bir port yardımıyla kontrol sensörüne yukarıdaki mesafeler gözetilerek daldırılan bir sensör ve bu sensörün sıcaklığını okuyacak bir saha test cihazı ile yapılır. Tabii ki bu test sensörü ve saha test cihazı standardın talep ettiği özellikleri karşılamalıdır.BDİ Metal size nasıl yardımcı olabilir?

Gerek CQI-9 gerekse AMS 2750G'ye uygun olarak sistem doğruluk testi (SAT) hizmetini size sunabilir. Farklı fırınların farklı tipte ölçüm sistemleri için BDİ Metal gerekli alt yapıya ve teknik bilgiye sahiptir.

53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page