top of page

Cihaz Kalibrasyonu Nedir ve Neden Gereklidir?

Güncelleme tarihi: 18 Haz

Kalibrasyon, pahalı izlenebilir cihazlar gerektiren zaman alıcı bir süreç olabilir, ancak yüksek hassasiyetli sinyaller, daha kaliteli ısıl işlemler ve ürünler, daha yüksek müşteri memnuniyeti ve sonuçta işletmeye kazanç sağlar.Kalibrasyon, ölçüm cihazının girdisi veya çıktısını standart, doğrulanmış bir cihazın giriş veya çıkış sinyaliyle karşılaştırma işlemidir. Test edilen cihazdaki herhangi bir hatayı algılar ve tanımlar. Kalibrasyon cihazı sinyali ile test edilen cihaz arasındaki fark belirlenen sınırlar dahilindeyse kalibrasyonun başarılı; aksi takdirde başarısız olur.


Cihaz kalibrasyon işlemini geçerse ölçüm veya üretim için kullanılabilir. Ancak kalibrasyon başarısız olursa cihazın düzeltilmesi veya değiştirilmesi gerekir. Onarım veya değiştirme gerekiyorsa yeniden kalibre edilmesi zorunluluktur. Yalnızca başarılı kalibrasyondan sonra cihaz veya alet sisteme (üretime) geri döndürülebilir.


Test hiyerarşisinin her düzeyinde bütünlüğü sağlamak için kalibrasyon araçlarının kendileri düzenli olarak kalibre edilmelidir. Bu süreç izlenebilirlik olarak bilinir.


Isıl işlem fırınlarında ekran (cihaz, enstrüman) kalibrasyonu nasıl yapılır?

Fırınların sıcaklık gösteren ekranlarını kalibre edebilmek için aşağıdaki tanıma uyan bir sah test cihazına ihtiyaç duyulur.


2.2.23 FIELD TEST INSTRUMENT / SAHA TEST CİHAZI: Tablo 7'nin gereksinimlerini karşılayan, kalibrasyonu ikincil bir standart cihaza veya daha iyisine göre izlenebilir olan ve yerinde kalibrasyonları veya ısıl işlem ekipmanı testlerini yapmak için kullanılan bir cihaz.


BDİ Metal bünyesinde kullanılan saha test cihazı

Isıl işlem fırınında ekran ile termokupl bağlantısı kesilerek yerine takılan saha test cihazından simüle edilmiş sıcaklıklar ekrana gönderilir ve sapmalar kayıt altına alınır.


BDİ Metal size nasıl yardımcı olabilir?

Fırın ekranlarını AMS 2750G ve CQI-9 gerekliliklerine uygun saha test cihazları ve tecrübeli ekipleri kalibre edebilir. BDİ Metal pirometri hizmetleri fırın tipi, ekranı,üreticisi fark etmeksizin size çözüm ortağı olabilir.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page